Blog

20 Haziran 2016

Gürcistan Vatandaşları

Gürcistan vatandaşları için Türkiye vizesi almak mecburi değildir. Gürcistan vatandaşlarının tabi olduğu vize uygulamaları gereği vize almadan pasaportla Türkiye’ye giriş yapmaları mümkündür.

Gürcistan vatandaşlarının Türkiye’de kalma süreleri için 180 gün içerisinde 90 gün olarak sınırlandırılmıştır. Bu süreyi aşmak durumunda olanlar zaman aşımından önce ya çıkış yapmalılar ya da ikamet tezkeresi (oturum izni) için başvurmalıdırlar. 90 günü doldurarak ikamet izni almadan çıkış yapanlar tekrar girmek için 90 gün beklemek zorundadır.

Gürcistan Vatandaşları İçin Çalışma İzni

Tüm yabancı uyruklular gibi Gürcistan vatandaşları da çalışabilmek için Çalışma Bakanlığı’ndan izin almak durumundadır. Gerekli sağlayan bir iş yeri bulunduğu takdirde şirket ve vekaletname ile birlikte çalışma izni başvurusunu T4 Danışmanlık olarak yapmaktayız.

Çalışma İzni Maliyeti; 750 TL (Çeviriler ve bakanlık harcı dahil, ikamet tezkeresi hariç)

Gürcistan Vatandaşları İçin Oturma İzni – İkamet Tezkeresi

180 gün içerisinde 90 günü dolduran Gürcistan vatandaşları Türkiye’de daha uzun süre kalmak için oturma izni almak mecburiyetindedir. Oturma izni maliyeti ise süresine göre aşağıdaki gibidir;

NOT; Kur 2,25 olarak hesaplanmış olup defter ve vize harcı bir defaya mahsus alınır.

GÜNCELLEME

11 Nisan 2014 tarihinde çıkan yasa ile birlikte yabancılara Genel Sağlık Sigortası zorunluluğu getirilmiştir. Ortalama fiyatlar ise 35 yaş altı erkeklerde 650-700 TL arası, 35 yaş altı bayanlarda ise 900-1000 TL arası çıkmaktadır. Yaş arttıkça ise sigorta bedeli de maalesef artış göstermektedir. Büyük şehir farkı ile birlikte Antalya poliçeleri 1400 TL, İstanbul poliçeleri ise 2200 TL civarlarına kadar ulaşmakta. Sigorta konusunda bilgi almak için firmamızın 0545 405 0809 numaralı telefonunu arayabilirsiniz.

SÜRE İkamet Harcı İkamet Defteri Vize Harcı
3 Aylık 35 USD 55 TRY 353 TRY
6 Aylık 50 USD 55 TRY 353 TRY
1 Yıllık 85 USD 55 TRY 353 TRY
Gürcistan Vatandaşlarının Oturma İzni İçin Gerekli Belgeler

Gürcisan vatandaşlarının ikamet tezkeresi için gerekli belgeler aşağıdaki gibidir;

İkamet Tezkeresi Başvuru Formu
Dilekçe
4 Fotoğraf
Vergi Numarası (tarafımızca sağlanmaktadır)
Kalacağı süre kadar aylık 500 USD değerinde banka hesap cüzdanı (tarafımızca sağlanmaktadır)
Kira kontratı
Ev sahibinin kimlik ve tapu fotokopisi
Kira kontratı yoksa bir TC vatandaşının kefalet dilekçesi
Yükselen Danışmanlık olarak tüm başvuru ve dosya hazırlama işlemlerinize destek veriyor ve başvuru sahibini yabancılar şubeye götürüyoruz.

Çalışma İzni, Oturma İzni ,
Editör Hakkında

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir