Blog

7 Nisan 2016

Çalışma İzni Başvurusu

Türkiye’de kalarak çalışmak isteyen yabancı uyruklular 4817 sayılı kanun gereği Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na çalışma izni başvurusu yapmak zorundadırlar. Ayrıca sadece başvuru yapmak yeterli değil çalışmaya başlamak için başvuru sonucunu beklemek gerekmektedir.

Yabancı çalışma izni başvurusunu eğer kendisi bir işveren değil ise kendisi üzerinde yapamaz, başvurular yabancının çalışacağı bir firma üzerinden ve firma tarafından (veya firmayı temsile yetkili bir şahıs veya danışmanlık firması tarafından) yapılmalıdır.

Yabancı çalışma izni başvurusu için yurt dışı ve yurt içi olmak üzere iki farklı yol izlenebilir.

Yurtdışı Yabancı Çalışma İzni Başvurusu

Yabancılar iş sözleşmesi, davet mektubu ve gerekli diğer evraklarla birlikte kendi ülkesindeki Türk Konsolosluğu’na giderek çalışma vizesi ön başvurusu yaparak bir referans numarası alır.

Alınan bu referans numarası ile birlikte işveren 10 iş günü içerisinde online başvuruyu yapmak, dosyayı hazırlamak ve başvuru formu, dilekçe ve ilgili dosyayı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Yabancıların Çalışma İzinleri Daire Başkanlığı’na iletmek zorundadır. Aksi durumda sürece tekrar baştan başlamak gerekecektir.

Çalışma izni çıktıktan sonra yabancı 90 gün içerisinde tekrar ön başvuru yaptığı Türk Konsolosluğu’na giderek çalışma vizesini alarak Türkiye’ye girecektir. Girişi takip eden 30 gün içerisinde ise çalışacağı bölgenin Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şubesi’ne giderek ikamet tezkeresi başvuru yapmak zorundadır.

Yurtiçi Yabancı Çalışma İzni Başvurusu

Kendisi hali hazırda Türkiye’de olan yabancı uyruklu için çalışma izni başvurusu yurt içinden yapılabilir. Bu şekilde başvurunun ana şartı ise yabancı uyruklunun başvuru tarihinde halen geçerli olan en az 180 günlük ikamet izninin olmasıdır.

Başvuru yine online olarak işveren veya işvereni temsile yetkili kişi veya danışmanlık firması tarafından yapılır ve 6 iş günü içerisinde dosya Çalışma Bakanlığı’na ulaştırılır.

Çalışma izni çıktıktan sonra 30 gün içerisinde yabancı uyruklu Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şube’sine giderek ikamet iznine başvurmak zorundadır. Aksi durumda çalışma izni geçersiz sayılır.

Detaylı destek ve yabancı çalışma izni danışmanlık hizmetleri için bizlere ulaşabilirsiniz;

BİZE ULAŞIN

ADRESİMİZ-ADDRESS-АДРЕС-عنوان

Merkez Şube; Bayındır Mah. Gazi Bulvarı No 14A
Muratpaşa Antalya (Göç İdaresi Hizası Beta Ecza Deposu Yanı)
Şube 2; Güzeloba Mahallesi Palmiye Sitesi Lara Plajı Yokuşu Sera Otel Çaprazı MURATPAŞA

TELEFONLARIMIZ

Türkçe Destek İçin; 05453047745
Rusça Destek İçin; 05536767773
İngilizce Destek İçin; 05536767773
Arapça Destek İçin; 0534 041 5444
Genel Destek; 0242 999 2840 0242 2279545
E-MAIL

antalyayukselen@hotmail.com

Çalışma İzni
Editör Hakkında

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir